Nejnovější analýza plánů genderové rovnosti: Mapujeme situaci na vysokých školách a výzkumných institucích v roce 2024

Domů Nejnovější analýza plánů genderové rovnosti: Mapujeme situaci na vysokých školách a výzkumných institucích v roce 2024


Plány genderové rovnosti (GEP) jsou od roku 2022 podmínkou pro účast v programu Horizont Evropa i některých českých grantových programech. Naše nejnovější analýza s názvem Plány genderové rovnosti v organizacích veřejného sektoru realizujících výzkumnou činnost mapuje stav GEPů v roce 2024 a hodnotí jejich obsah podle standardů Evropské komise.

Cílem studie je kromě zmapování existence GEPů zároveň analyzovat jejich obsah. Díky tomu můžeme institucím poskytnout zpětnou vazbu k jejich plánům a inspirovat je k dalším úpravám.

Mezi povinné požadavky plánů genderové rovnosti patří:

  • zveřejnění a oficiální schválení dokumentu
  • vyhrazené zdroje, a to jak finanční, tak (odborné) personální,
  • sběr dat a monitoring: instituce by měly sbírat genderově segregovaná data o zaměstnaných osobách (v relevantních případech také o studujících) a měly by vydávat každoroční zprávy založené na sledovaných indikátorech,
  • zajištění školení v oblasti genderové rovnosti a nevědomých genderových předsudků pro zaměstnanectvo a osoby s rozhodovací pravomocí a zvyšovat informovanost o těchto tématech.

GEPy mají pokrývat pět doporučených oblastí. Mezi ně patří slaďování osobního a pracovního života, genderová vyváženost ve vedoucích a rozhodovacích pozicích, genderová rovnost při náboru a kariérním postupu, integrace genderové dimenze do obsahu výzkumu a výuky a opatření proti genderově podmíněnému násilí včetně sexuálního obtěžování.

Podle dat z roku 2024 přijalo plán genderové rovnosti celkem 95 institucí – všechny veřejné vysoké školy (28) a 86 % veřejných výzkumných institucí (67). Většina jich splňuje povinné požadavky programu Horizont Evropa. Rezervy ale zůstávají zejména ve sběru a monitoringu dat a oficiálním schválení dokumentů.

Analýza za rok 2024 ukazuje, že celkové počty institucí s GEPy se zvyšují. Podíly plánů genderové rovnosti, které splňují jednotlivé povinné požadavky nebo pokrývají doporučené oblasti, ovšem rostou pouze pomalu a pouze v některých povinných elementech a tematických oblastech. 

Na některých institucích však ve srovnání s rokem 2023 podíl GEPů splňujících povinné požadavky či doporučené oblasti klesá. U povinných požadavků jde zejména o požadavek na školení, u doporučených oblastí se jedná o oblast genderová rovnost při náboru a kariérním růstu.

Studie obsahuje i konkrétní doporučení pro instituce i veřejnou správu, zaměřená na zkvalitnění zpracování a implementace GEPů. Tato doporučení mohou pomoci posílit přínos plánů genderové rovnosti jako efektivního nástroje institucionální změny.

Celou analýzu najdete zde.
Studie vznikla v rámci projektu STRATIN+ financovaného MŠMT.