
Tipy na jarní čtení
Při příležitosti vydání prvního newsletteru roku 2025 vám nabízíme pár tipů ke čtení. Jarní počasí vybízí k prvním odpoledním na zahrádkách a teráskách, proto přinášíme řadu kvalitních knižních tipů. A také dokumentární sérii České televize, kde se objeví i naše vedoucí Marcela Linková.

Klára Kubíčková, Jana Srncová
Roztěkané: Jak se žije ženám s ADHD
Diagnózu ADHD si obvykle spojujeme s neposednými chlapci, kteří vyrušují a perou se. Výzkumy ale ukazují, že porucha pozornosti — ať už s hyperaktivitou, nebo bez ní — postihuje stejnou měrou i dívky. A s dospělostí nikam nezmizí. V důsledku dlouholetého medicínského stereotypu jsou ženy poddiagnostikované, osvojí si nevědomé kompenzační mechanismy a teprve až přestanou zvládat souběh mateřství, domácnosti, vztahů a práce a začnou se potýkat s depresemi či úzkostmi, získají diagnózu ADHD. Často až po třicítce. Prostřednictvím příběhů takových „roztěkaných“ žen kniha ukazuje, jaké škody může v jejich životech napáchat tlak neurotypické společnosti na to, aby ženy s ADHD vyhověly jejím požadavkům. Dostupná zde.
Genderové dimenzi v duševním zdraví jsme se věnovaly*i v rámci naší kampaně Jedna velikost nestačí. Pokud vás tedy problematika zajímá, můžete se podívat do naší sekce Duševního zdraví. Více informací najdete i na našem webu ke genderové dimenzi v lékařských vědách.

Jana Římanová
Tvrdohlavé Marie. Životní příběhy žen generace okouzlené vědou
Kniha hledá odpověď na otázku, jak docílit úspěchu ženy na poli špičkové vědy. Splétá a porovnává životopisná vyprávění devíti významných českých vědkyní narozených kolem poloviny minulého století a sleduje, jaké okolnosti provázely často trnité začátky a nelehkou cestu k budování vědecké kariéry v jejich oborech. Název odkazuje k někdejšímu populárnímu románu o životě a práci polské nositelky Nobelovy ceny za fyziku a chemii Marie Curie-Skłodowské, který v dospívání ovlivnil nejednu z oslovených respondentek. Jaké další klíčové osobní momenty či historické události formovaly jejich vědeckou dráhu? Dostupná je zde.

Česká televize: Potížistky
K Mezinárodnímu dni žen zveřejnila Česká televize novou sérii s názvem Potížistky. Jde o dokumentární sérii o ženách, „které se nebojí dělat potíže, a mužích, kteří jim fandí”. Jednotlivé epizody se věnují například politice, sportu či rodinnému životu, ale i vzdělání a současné situaci ve vědě, kterou komentovala i vedoucí NKC − gender a věda Marcela Linková. Více o dokusérii najdete tady. Celou sérii si můžete pustit v iVysílání.
Nové číslo Gender a výzkumu
Ke čtení doporučujeme také nové číslo odborného časopisu Gender a výzkum. Najdete v něm například recenzi naší Magdalény Michlové s názvem Stížnost jako předmět fenomenologické analýzy i nástroj institucionální kritiky, která se věnuje knize Complaint! akademičky Sary Ahmed. Doporučujeme také recenzi Terezy Trojanové Střední a východní Evropa ve středu zájmu: Neviditelná práce a genderová nerovnost v akademii nebo stať Washing ‘Dirty Work’ in Academia and Beyond: Resisting Stigma as an Early Career Researcher Investigating Sexuality in the Digital od Chiary Perin. Najdete online zde.