Zkuste náš mentoring

Domů Zkuste náš mentoring


Máme za sebou třetí ročník mentoringového programu pro začínající vědkyně a vědce a spustili jsme registraci na ročník čtvrtý. Proto se s vámi nyní podělíme o to, co se dělo minulý rok, a prozradíme, co chystáme na rok 2019.

Na úvod pár suchých faktů. Třetího ročníku se zúčastnilo 87 mentees (64 žen a 23 mužů), z toho 76 z řad doktorandských a 11 z řad postdoktorandských. Mentees pocházeli z 19 různých institucí po celé ČR i ze zahraničí. V minulém roce se totiž tři mentees rozhodly využít program jako součást své snahy vrátit se zpět do Čech po dlouhodobé zahraniční mobilitě.

Necelé dvě třetiny mentees působí v oblasti sociálních a humanitních věd. To však rozhodně neznamená, že lidé z technických a přírodních věd nejsou vítáni, naopak. Budeme rády, když bude příští rok poměr těchto dvou hlavních oblastí vyrovnanější.

Naši mentees v minulém roce spolupracovali s pěti mentorkami a třemi mentory. Pokračuje tedy trend, kdy mentees nejvíce využívají tzv. peer mentoringu, tedy spolupráce a vzájemné podpory s ostatními mentees, a také workshopů zaměřených na profesní a osobní rozvoj, které pro ně organizujeme. Jako obzvláště přínosné přitom tradičně hodnotí zjištění, že i na jiných institucích a v jiných oborech se lidé potýkají s podobnými problémy, a oceňují zejména sdílení zkušeností a rad. I tento rok vzešly jak ze spolupráce mezi samotnými mentees, tak mezi mentees a mentorkami a mentory, návrhy na společné výzkumné projekty. Držíme  tedy palce a věříme, že i příští ročník programu přinese takovéto výzkumné příležitosti nejen novým mentees, ale také těm bývalým. Z těch se totiž postupně stávají naši mentoři a mentorky, za což jim moc děkujeme.

Cílem mentoringu však není jen individuální podpora, ale také utužování vztahů v mentoringové komunitě, kterou se nám postupně daří budovat. Za tímto účelem jsme minulý podzim uspořádaly setkání bývalých a aktuálních mentees s  přednáškou o predátorských časopisech a diskusí se dvěma šéfredaktory impaktovaných časopisů. Pro velký úspěch podobnou akci určitě zopakujeme i v roce 2019.

O přínosech programu se můžete dozvědět více v knize rozhovorů s našimi mentees Mentoring: co v příručkách nenajdete či na plakátových výstavách z jednotlivých ročníků.

Nový ročník programu poběží od začátku března do konce roku 2019. Registrovat se můžete do 8. 3. 2019 zde, kde také najdete další informace o programu. V případě jakýchkoli dotazů se neváhejte obrátit na vedoucí programu Kateřinu Cidlinskou na e-mail [email protected] nebo telefon 210 310 322.