8. národní konference: Goodie bag

Na této stránce naleznete materiály, které jsou přínosné směrem k ústřednímu tématu naší 8. národní konference, která se zaměří na téma bezpečného a důstojného pracovního a studijního prostředí se zaměřením na genderově podmíněné násilí. Konference se koná pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, České konference rektorů a Akademie věd České republiky.

Minimální standard bezpečného prostředí pro kvalitní, udržitelnou a svobodnou výzkumnou a vzdělávací činnost

U příležitosti naší 8. národní konference jsme daly*i dohromady Minimální standard bezpečného prostředí pro kvalitní, udržitelnou a svobodnou výzkumnou a vzdělávací činnost. Cílem tohoto dokumentu je sjednotit standardy sociálního bezpečí, a to jak v oblasti druhů opatření, tak způsobů jejich implementace. Tyto minimální standardy formulujeme s vizí bezpečného vysokoškolského a výzkumného prostoru, v němž na jednotlivých institucích, ani při přechodu mezi nimi, nebudou tolerovány problematické formy chování. Najdete ho ke stažení zde.

Další publikace a materiály NKC – gender a věda

Příručka Právní aspekty problematiky genderově podmíněného násilí na vysokých školách
Příručka nabízí vysvětlení právního rámce problematiky ve vysokoškolském prostředí. Vedle základní právní analýzy zároveň osvětluje rozdíly mezi jednotlivými typy právních norem, obsahuje přehled využitelných právních nástrojů a upozorňuje na nedostatky v právní úpravě. Příručku najdete volně ke stažení zde.

Příručka Právní analýza problematiky genderově podmíněného násilí ve veřejných výzkumných institucích
Cílem této analýzy je osvětlit osobám působícím na veřejných výzkumných institucích rozdíly mezi jednotlivými typy právních norem týkajících se genderově podmíněného násilí v akademickém prostředí a osvětlí specifickou povahu veřejných výzkumných institucích a jejich povinnosti v oblasti řešení genderově podmíněného násilí. Specifická pozornost bude věnována tématu rovného odměňování. Příručka nabízí využitelné právní nástroje zahrnující i podpůrná opatření ve všech fázích kariérního cyklu. Najdete ji volně ke stažení zde.

Příručka Jak na bezpečné a respektující pracovní a studijní prostředí?
Cílem této příručky je přispět k tvorbě bezpečného studijního a pracovního prostředí ve výzkumných a vysokoškolských institucích prostřednictvím zjednodušeného návodu pro tvorbu předpisu upravujícího postup řešení případů narušení bezpečného prostředí různými formami problematického jednání včetně genderově podmíněného násilí. Příručku najdete volně ke stažení zde.

Příručka Jak komunikovat o bezpečí a respektu v akademickém prostředí?
V této příručce naleznete tipy, jak o této problematice komunikovat tak, aby nedocházelo k retraumatizaci a sekundární viktimizaci obětí a přeživších. Příručku najdete volně ke stažení zde.

Materiály a toolkit projektu UniSAFE

UniSAFE toolkit
V rámci projektu UniSAFE vznikl webový portál s komplexním balíčkem nástrojů, které můžete využít pro řešení genderově podmíněného násilí na vaší instituci. Najdete zde informační materiály s doporučeními včetně příkladů dobré praxe ze zahraničí.

Factsheets
UniSAFE také vydal šest dokumentů shrnujících přehled doporučení o možném přínosu zainteresovaných skupin v řešení a vymýcení genderově podmíněného násilí. Přehled dokumentů podle toho, na koho či které skupiny jsou metody cílené, najdete tady (anglicky).

UniSAFE White paper: Harnessing institutional accountability: Ending gender-based violence in higher education and research (anglicky)
Bílá kniha obsahuje shrnutí toho nejnutnějšího, co potřebujete do začátku vědět v případě, že chcete porozumět problematice GPN a začít vytvářet bezpečné a respektující prostředí ve Vaší instituci. Bílá kniha přináší unikátní data o výskytu genderově podmíněného násilí v Evropě a faktorech, které k jeho výskytu přispívají. Bílou knihu najdete volně ke stažení zde.

Příručka UniSAFE Setting up a comprehensive policy framework addressing gender-based violence in academia: a step-by-step guide (anglicky)
Tato příručka je užitečná zejména pro instituce v počáteční fázi vytváření a provádění politik pro řešení GPN. Může sloužit jako výchozí bod s jasnými a snadno srozumitelnými pokyny a praktickými tipy, které vám pomohou plán navrhnout, realizovat, monitorovat a vyhodnocovat. Příručka je volně ke stažení zde.

Další užitečné materiály a výstupy projektu UniSAFE najdete tady.

Školská Ombuds Platforma doporučuje

Články

Data k genderově podmíněnému násilí v Česku

Školení Moderní sebeobrany

Boji s (genderově podmíněným) násilím se věnuje i Moderní sebeobrana. Pro vysoké školy má speciálně vyvinuté dva programy:

Školení Efektivní komunikace s rozčileným protějškem
Školení, na kterém se účastníci a účastnice naučí, jak zvládnout komunikaci a protějškem, který je naštvaný, vulgární nebo agresivní. Výsledkem školení je jednoduchý plán. Plán, který účastníky a účastnice z nepříjemných a vypjatých situací vyvede tou nejlepší možnou cestou.

Interaktivní přednáška Jak se za sebe postavit
Přednáška odpoví studentům a studentám na následující otázky:
➡️ Jak se za sebe postavit?
➡️ Jak si hájit osobní hranice?
➡️ Jak použít hlas jako zbraň?
➡️ Jak přemýšlí hulvát, manipulátor, agresor?

Více o aktivitách Moderní sebeobrany najdete zde.

Organizace a spolky, které se zabývají řešením genderově podmíněného násilí, najdete ve spodní části této stránky.

Další užitečné materiály a literaturu k genderově podmíněnému násilí můžete najít i zde.