Co
Naše poslání
Jsme jediným specializovaným pracovištěm v ČR a v regionu střední a východní Evropy, které se zaměřuje na podporu genderové rovnosti ve výzkumu, podporu výzkumných organizací a státní správy v prosazování genderové rovnosti ve vědě a výzkumu.
-
1
Expertní podpora institucí
Poskytujeme pomoc a podporu institucím, které se chtějí orientovat v problematice genderové rovnosti a v tvorbě plánů genderové rovnosti.
-
2
Horizont Evropa
Zabezpečujeme funkce národního kontaktního bodu pro oblast genderové rovnosti a genderového mainstreamingu v Horizontu Evropa.
-
3
Konzultace a školení
Prostřednictvím workshopů, školení a konzultací pomáháme vysokým školám a výzkumným organizacím zavádět kulturní a institucionální změny pro genderovou rovnost.
-
4
Genderová témata
Zvyšujeme povědomí o genderové problematice ve vědě a zviditelňujeme vědkyně a jejich práci. Vydáváme popularizační publikace a čtvrtletní newsletter.
Výzkumné
projekty
Provádíme výzkumy, přednášíme a publikujeme zejména o tématech jako jsou genderová rovnost ve výzkumných organizacích, hodnocení vědeckého výkonu a excelence z genderového hlediska, politiky rovných příležitostí ve vědě a výzkumu v ČR a Evropě, sexuálního obtěžování ve vysokoškolském prostředí.
- Odborné výstupy
- Blogy
- Přednášky
Spolupráce se státní správou
Jsme součástí ministerských a vládních pracovních skupin, provádíme konzultační a analytickou činnost, publikujeme stanoviska k vědním politikám a dáváme podněty institucím k tématu zlepšení pracovních podmínek a rovnosti žen a mužů.
- Národní konference
- Členství v pracovních a poradních skupinách
- Naše úspěchy
Školení
Realizujeme školení pro výzkumné a vysokoškolské ústavy se zaměřením na podporu genderové rovnosti v instituci. Veškerá školení vytváříme na míru, po společné konzultaci a se zohledněním konkrétních potřeb dané instituce.
Publikujeme
Publikujeme manuály, mapujeme zastoupení žen ve vědě prostřednictvím statistických analýz, vydáváme knihy rozhovorů s vědkyněmi a vědci i ryze odborné vědecké práce. Většina z nich je volně ke stažení.
Popularizujeme
Účastníme se pravidelně českých i mezinárodních vědecko-popularizačních akcí, jako je Týden Akademie věd ČR, Noc vědců a vědkyň, Mezinárodní den žen a dívek ve vědě nebo Týden inovací. Publikujeme newsletter, vystupujeme v médiích, jsme aktivní na sociálních sítích. Pořádáme diskuze, přednášky a výstavy. Zveme zajímavé host(k)y ze zahraničí, zviditelňujeme české vědkyně a téma genderové rovnosti ve vědě v odborné komunitě i mezi širokou veřejností.
Představujeme významné osobnosti
Děláme rozhovory se zajímavými osobnostmi z vědeckého prostředí. Seriály rozhovorů jsme věnovaly např. tématům, jako jsou odchody z vědy, mobilita či začátek vědecké dráhy žen (publikace rozhovorů jsou zdarma ke stažení zde). Každoročně také formou rozhovorů představujeme nominované a laureátky Ceny Milady Paulové
Mezinárodní den žen a dívek ve vědě
Každoročně se 11. února připojujeme k oslavám žen a dívek, které se rozhodly vydat na vědeckou dráhu. Cílem svátku, který vyhlásilo OSN na konci roku 2015, je připomenout významnou roli žen ve vědeckém světě a podpořit jejich zapojení do výzkumné činnosti. V kampani na našich sociálních sítích Instagram, Facebook a LinkedIn představujeme české i zahraniční vědkyně z nejrůznějších oborů.
Týden Akademie věd ČR
Největší vědecký festival v ČR probíhá každý rok v druhém listopadovém týdnu. Dvě desítky let jej veřejnost znala jako Týden vědy a techniky. Od roku 2021 nese název Týden Akademie věd ČR. V rámci tohoto festivalu organizujeme především výstavy a přednášky pro nejširší veřejnost, jejichž cílem je zviditelnit české vědkyně (a vědce) a upozornit na problematiku genderové ne/rovnosti ve vědě.
Noc vědkyň a vědců
K akci European Researchers Night se vlastním programem připojujeme od jejího počátku v roce 2005. Za tuto dobu jsme věnovaly v rámci této akce například spánku a snění, paměti míst, bádání za komunismu, společenské odpovědnosti vědy a vědním politikám, znečištěnému ovzduší, sexuálnímu obtěžování v akademické sféře, ne/přechylování příjmení a tématu migrace, bezpečnosti a maskulinity.